Sellel aastal pöörame tähelepanu ühekordsele elektroonilisele sigaretile ehk veibile. Lisaks tervisele on veip kahjulik ka keskkonnale. Loodusesse sattudes leostuvad veibi liitium-ioonakust keskkonda erinevad kahjulikud ained. Jäätmena on väärtuslikke metalle sisaldav veip raskesti käideldav. Veibi ringlusesse saatmine on keeruline tagastuskohtade nappuse tõttu, veipi võetakse vastu jäätmejaamades, väikeelektroonika kogumiskohtades ning veipe müüvates kauplustes. Kasutada saab ka patareide kogumiskaste.

Haridusasutusega Maailmakoristuspäeval osaledes palume pidada eraldi arvestust loodusest leitud veipide üle ning lisada leitud veipide arv tagasisidesse.


Koristuspäevast on oodatud osa võtma kõik Eesti lasteasutused. Registreeri oma lasteaed või kool ühtse meeskonnana.

Kuna koristuspäev langeb laupäevale, võib koristada kahe nädala jooksul ehk 9.-22. septembrini.

Prügi on kõikjal. Innustame koristuspäeval märkama eelkõige väikeprügi, sealhulgas suitsukonisid, mida leídub ohtralt parklates, bussipeatustest  ja teepervedel. 

Eelkõige kutsume osalejaid üles koristama oma kodukanti, näiteks lasteasutuse ümbrust, kodu- ja linnatänavaid, parke ja randasid.


Auhinnaloosis osalemise reeglid:

Loosis osalemiseks registreeri koristuspäevale oma lasteaed või kool ühtse meeskonnnana.

Loosis osalemiseks peab lasteasutuse lastest koristusel osalema 10% või vähemalt 100 last.

Võidu korral saab auhinnast osa kogu lasteasutuse pere v.a eriauhinnad.

Sel aastal koolikontserti ei toimu. Loosi läheb hulgaliselt keskkonnahariduse teemalisi auhindu nagu etendused, matkad, kohtumisõhtud jne.



NÖEP-i DJ set
Liina Lember töötoad
Looduskiiker – loodusharidus lastele
Loodusfotost Sven Zacekiga
Kohtumine Mihkel Kanguriga
Kohtumine Ivo Tsetõrkiniga
Linnumängud
Õuesõppe programmid
Linnuvaatlusretked
Töötuba ja meisterdamistarbed

Mida teha enne koristust?

Soovitame enne koristust tutvuda meie lehel oleva väikeprügi ja suitsukoni infoga. Arutada teemat ja selle tähtsust noortega. Tea, et Eesti eestvõttel võtavad Maailmakoristuspäevast osa pea 190 riigi miljonid elanikud. Tea, et iga koristaja aitab oma kodukandi veidi puhtamaks teha. 

  • Prügi soovitame korjata enda ümbruskonnast. Sobib nii roheala, rand kui ka linnatänav. Vajadusel võta koristuskoha leidmiseks ühendust kohaliku omavalitsusega.
  • Prügi kogumiseks soovitame kasutada taaskasutatud kotte (vanad saia- või leivakotid). Neid on mugav panna avalikesse konteineritesse.
  • Prügi ladustamiseks soovitame kasutada avalikke või asutuse enda prügikonteinereid. Vajadusel küsi nõu kohalikust omavalitsusest.
  • Ohutuse tagamiseks soovitame kasutada kindaid, vajadusel helkurvesti.
  • Lisainfot saad SIIT. Vajadusel võta meiega ühendust info@maailmakoristus.ee