Päästeameti 8 ideed maailmakoristuspäevaks

Laupäeval toimuva Maailmakoristuspäeva eel tuletab Päästeamet meelde, et ohutusele tähelepanu pööramine ei tähenda mitte ainult vajalike hädaabinumbrite teadmist  ja oskust ohtlikke jäätmeid ära tunda ning utiliseerida, vaid pigem on see ideaalne võimalus heita pilk enda ümber ning luua ohutum elukeskkond iseendale ja oma lähedastele. Päästeamet pakub välja 8 ideed, mida koristuspäeval päriselt ära teha. Kodu:…


Laupäeval toimuva Maailmakoristuspäeva eel tuletab Päästeamet meelde, et ohutusele tähelepanu pööramine ei tähenda mitte ainult vajalike hädaabinumbrite teadmist  ja oskust ohtlikke jäätmeid ära tunda ning utiliseerida, vaid pigem on see ideaalne võimalus heita pilk enda ümber ning luua ohutum elukeskkond iseendale ja oma lähedastele. Päästeamet pakub välja 8 ideed, mida koristuspäeval päriselt ära teha.

Kodu: alusta iseendast! Alati ei pea kellegi teise tagant koristama, vaid vaata kõigepealt enda ümber. Korrasta oma kodu – pese puhtaks aknad, võta tolm, vaata, et suitsuandur oleks töökorras. Kontrolli üle küttekolded ja lisa kalendrisse meeldetuletus korstnapühkijale helistamiseks või elektritööde spetsialisti kutsumiseks.

Hoovid ja kodu ümbrus: ülemaailmsel koristuspäeval ei pea sa minema kuhugi kaugele, vaid piisab sellest, kui sa oma „maailma“ puhtaks teed! Korralda koos pere ja sõpradega üks tore talgupäev värskes õhus. Lehti ja oksi lõkkes põletades jälgi kohaliku omavalitsuse nõudeid ning pea meeles lõkke tegemise ohutusjuhiseid:

  • kui lõkkease on väiksem kui meeter, siis ohutu kaugus on hoonetest 8 m ja metsast vähemalt 10 m;
  • puhasta lõkkekoha ümbrus vähemalt 0,5m raadiuses ja piira kivide või pinnasevalliga;
  • lõkke tegemine on lubatud nõrga tuulega (vähem kui 5,4 m/s);
  • jälgi, et sädemed ei liiguks hoonete poole;
  • ära jäta lõket järelevalveta;
  • lase lõkkel täielikult ära põleda või lõkkest eemaldudes kustuta see veega.

Keldrid ja garaažid: kui leiad koristamise käigus oma keldrist või garaažist näiteks vanu rehve, õlisid, värve, lakke, liime eelmisest remondist, väetiseid, mürke (rotimürk), atsetooni, elavhõbedat, torupuhastusvahendeid või muid ohtlikke ja tundmatuid kemikaale, utiliseeri need. Kokkukorjatud või leitud ohtlikud jäätmed tuleb panna suletavasse anumasse või paksema kilekoti sisse koos pakendiga. Seejärel tuleb ohtlikud jäätmed anda võimalikult kiiresti üle kohaliku omavalitsuse ohtlike jäätmete kogumispunkti. Samuti tuleb ohtlikke jäätmete kogumispunkti viia ka koristamisel kasutatud vahendid. Kindlasti ei tohi visata ohtlikke  jäätmeid prügikasti ega viia metsa. Lähima jäätmete utiliseerimise koha leiad veebist: kuhuviia.ee. Tutvu ka jäätmete sortimisõpetusega.

Trepikojad: vaata, et sinu kortermajas asuvad koridorid ja väljapääsud oleks kergesti läbitavad ja põlevmaterjalidest puhtad. Trepikodades ära hoiusta lapsevankreid, jalgrattaid, potililli ega muud vaba liikumist takistavat kraami. Mõtle selle peale, et kui sa peaksid majast kiiresti väljuma, kas uksed ja aknad avanevad nii nagu vaja.

Töökoht ja töökoha ümbrus: oled sa kunagi laupäeval tööl olnud? Kui ei, siis nüüd on selleks suurepärane võimalus! Korralda kolleegidega koos üks meeldejääv meeskonnaülene koristusaktsioon! Su ülemus on kindlasti selle üle uhke. Ja esmaspäeval on endal ka hea puhtamas töökeskkonnas uut nädalat alustada.

Kasutuseta seisvad ja mahajäetud hooned: Eestis on väga palju kasutuseta seisvaid hooneid. Kui üks neist kuulub sulle, siis ole hea ja mine vaata oma valdused üle – sule sissepääsud, niida muru, riisu lehed, paranda katus!

Katteta kaevud: kui kaevu kivi- või puitkonstruktsioonid on lagunenud, võivad need tõsise õnnetuse põhjustada. Kutsume kõiki ülemaailmsest koristuspäevast osavõtjaid üles teatama kaanteta kaevudest ja teistest ohtlikest rajatistest päästeala infotelefonile 1524 või märkima selle asukoha veebilehel: anna-teada.ee.  Mugavaks teavituste saatmiseks on olemas mobiilirakendus nii AndroidiiOSi kui Windows Phone jaoks.  Märgi kaardil probleemne asukoht ja lisa lühike selgitus, tee probleemsest kohast ka foto ning lisa see teatele. Rakendus edastab sinu teate vastavalt määratud koordinaatidele kohalikule omavalitsusele või Maanteeametile.

Sinu oma inimesed: kui oled oma maja, keldri, garaaži, aia või hoovi korda teinud, siis ole hea ja ulata abikäsi ka oma lähedastele – näiteks külasta vanemaid või vanavanemaid ning aita ka nende elukeskkond ohutumaks muuta! Lisaks võid ka surnuaialt läbi põigata, kindlasti on sügise saabudes seal nii mõndagi korrastada.

Maailmakoristuspäev ehk World Cleanup Day toimub juba 15. septembril 2018. Aktsioonist võtavad osa ligikaudu 150 riiki ja miljonid vabatahtlikud üle kogu maailma – see teeb ettevõtmisest ajaloo suurima kodanikualgatuse.

Talgulistele ja talgujuhtidele mõeldud ohutusjuhised leiab Päästeameti kodulehelt –https://www.rescue.ee/et/paasteamet/let-s-do-it-world/meelespea.html

PÄÄSTEAMET

Kommunikatsiooniosakond

Riin Oeselg

pressiesindaja

+372 628 2058 | +372 5108474 (434)
riin.oeselg@rescue.ee

Raua 2 | 10124 Tallinn

www.paasteamet.ee


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga