Eesti Maailmakoristuspäeva eesmärk tänavu suvel ja sügisel on juhtida veelgi enam tähelepanu meie armsa Läänemere tervislikule seisundile ning tõsta inimeste teadlikkust sellest, et tegemist on ühe saastunuma merega maailmas. 

Läänemere muudab haavatavaks eelkõige tõsiasi, et vesi vahetub Taani väinade kaudu väga aeglaselt ja jõed kannavad merre ohtralt inimtegevusega seotud kahjulikke aineid, olgu selleks siis väetiste jäägid põllumajandusest, ravimite jäägid kodudest, mikroplast rõivaste pesemisest või muu puhastamata heitvesi. Lisaks kantakse Läänemerre jõgede kaudu saasteaineid ja prügi.

“Läänemeri on ilmselt suurema osa eestlaste jaoks üks väga oluline veekogu ning meie kodurandade prügireostus ja Läänemere ökosüsteemi seisund üleüldisemalt valmistab tõsist muret. Peamiseks probleemiks randades on suitsukonid ja kõikvõimalikud plastpakendid ning merre jõudva prügi koguse hulk. Eesti inimeste teadlikkuse kasvatamine on meie missioon ja peamine eesmärk,” märgib Eesti Maailmakoristuspäeva eestvedaja Elike Saviorg.

Kui maailmakoristuspäev toimub tänavu 16. septembril, siis Põhja-Tallinnas alustati Eesti Maailmakoristuse eestvedamisel rannakoristusi juba juuni keskpaigast. “Kutsume kõiki inimesi appi, et ühiselt Läänemere rannik prügist puhtaks kraamida ning anda oma panus merekeskkonna parandamisse. Samuti ootame kaasa lööma ettevõtteid  – rannakoristus on üks suurepärane võimalus parandada tiimide koostööoskusi,” innustab Saviorg kõiki koristustel osalema. Järgmine suvine rannakoristus Põhja-Tallinnas toimub juba kolmapäeval, 12. juulil kell 18 Pikakaris.

Läänemere puhastamist toetab Neste 

Algatusega on kaasa tulnud ka Neste, kes toetab Maailmakoristuspäeva aktsioone Eestis, Lätis ja Leedus. Sealjuures panustab Neste maailmakoristuse teavitusse üle Baltikumi ning kõigilt juulis ja augustis Neste äpiga tehtud tankimistelt annab ettevõte 10 senti Läänemere puhastamiseks. 

“Toetame algatust teist aastat. Mullu kogusime koos oma klientidega Maailmakoristuspäeva toetuseks 30 739 eurot, mis jagunes võrdselt kolme Balti riigi vahel. Loomulikult loodame, et selle aasta septembris suudame üle anda juba suurema toetussumma,” sõnab Neste Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste.

Kui Eestis viiakse läbi Maailmakoristuspäeva eestvedamisel koristusaktsioone erinevates Läänemere-äärsetes randades, siis Lätis ning Leedus puhastatakse Läänemerd vanadest merre jäetud võrkudest.

Neste toetus Maailmakoristuspäevale Eestis ning Läti ja Leedu keskkonnaorganisatsioonidele kalkuleeritakse ajavahemikul 1. juulist kuni 31. augustini kõigis Balti riikides Neste äpiga tehtud ostudelt. Üleilmse maailmakoristuspäeva käigus korrastavad 16. septembril pea 190 riigi inimesed oma kodurannad, -pargid, -metsad ja -teed prügist. Mullu võttis koristusest osa 50 000 eestimaalast, sealhulgas 46 500 noort ja last.

KONTAKT
Eger Karuse
Maailmakoristuspäev Eesti
Turundus- ja kommunikatsioonijuht
eger@maailmakoristus.ee
+372 5267656

Risto Sülluste
Neste Eesti
Turundus- ja kommunikatsioonijuht
risto.sylluste@neste.com
+3725096653